Dom

Okna drewniane czy plastikowe?

Jeżeli myślałeś swego czasu nad wymianą okien, albo rozpocząłeś projektować dom i stoisz przed wyborem jakie ramy okienne kupić, to ten artykuł jest dla Ciebie. Na pewno wiesz, że w sklepach są różne modele okien. Dzielimy je ze względu na technikę montowania, otwierania i przeznaczenie, lub na materiał z jakiego są zrobione. Wyodrębniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skoncentrujmy się jednak na tworzywie i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie lepszy.

Okna drewniane i plastikowe, do jakich wnętrz pasują?

Okna plastikowe są szeroko dostępne i ze względu na sposób produkcji dostaniesz je jedynie w typowych rozmiarach. Najczęściej są białe, ale na rynku dostępne są farby i okleiny, które pozwalają na metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc idealne do stylu loftowego czy nowoczesnego.

Okna drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem. W zależności od efektu jaki zamierzasz uzyskać możesz wykorzystać najpopularniejsze drewno sosnowe albo zastanowić się nad bardziej prestiżowym świerkiem lub modrzewiem.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to na pewno interesuje Cię, że idealnie wpasowują się w rustykalny styl i współgrają z drewnianymi detalami domu. Oprócz tego okna drewniane możesz wykonać w każdym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych są idealne do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie polecana jest firma krakok.pl.

Okna z plastiku – prostota czy przeciętność

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to na pewno przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV z całą pewnością wygląda bardziej korzystnie. Ramy są twarde i praktyczne, nie trzeba ich restaurować. Nie ulga wątpliwości, że okna są odporne na wilgoć i pogodę. Niestety w sytuacji użycia ram z materiału sztucznego, nie mamy możliwości ich naprawy. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczna będzie ich wymiana. Oprócz tego powinieneś wziąć pod uwagę, że potrafią one zmienić kształt na skutek zmian temperatury albo zżółknąć w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim fachowcy od okien to stolares.eu.

Jakie cechy okien drewnianych sprawiają, że są one dla Ciebie

Ponieważ znamy już plusy i minusy tworzywa sztucznego to przyjrzyjmy się oknom drewnianym. Cechą charakterystyczną tych ram jest wytrzymałość, są sztywne, nie naprężają się i bardzo łatwo je naprawić. Drewno zdecydowanie lepiej od plastiku znosi różnicę temperatur i zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również nie są bez wad. To co różni je od plastiku to to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama przynajmniej trzy razy w roku musi być oczyszczona z kurzy i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV nie ma w zwyczaju odkształcać i odbarwiać się. Pamiętaj, że jeżeli odpowiednio zadbasz o materiał i będziesz cyklicznie konserwować produkt, to okna starczą Ci nawet na kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji przeanalizuj, czy wolisz wydać mniejszą sumę, ale mieć z tyłu głowy, że za jakiś czas będzie konieczne kupno nowych okien. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na cykliczne czyszczenie i konserwację, pomyśl, czy nie lepiej zainwestować w okna plastikowe i pomalować je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.