Wystrój

Czy można założyć gaz do ciężarówki?

Pojazdy zasilane paliwem alternatywnym cechują się w krajach UE coraz większą popularnością. Wynika to ze względów czysto ekonomicznych, ale także ze wzrostu świadomości ekologicznej pośród poszczególnych przewoźników. Odważniejsi obserwatorzy mówią o boomie na ciężarówki z napędem na gaz.

Tanio oraz w poszanowaniu środowiska

Najważniejszą cechą pozytywną paliwa alternatywnego okażą się relatywnie małe koszty ich użytkowania. Przeprowadzane na przestrzeni kilku lat testy dowodzą, że pojazd ciężarowy zasilany LNG potrafi pokonać tę samą przestrzeń około dwadzieścia procent taniej niż bliźniaczy pojazd wyposażony w jednostkę wysokoprężną. Dzięki temu, właściciel redukuje nakłady na paliwo o 20%.

Trzeba także podkreślić przymioty ciężarówek zasilanych gazem w stosunku do ich elektrycznych konkurentów. Auta na prąd nie mogą się poszczycić zbyt dużym wzięciem, ze względu na mniejszy zasięg oraz limity osprzętowienia: zainstalowany tu rząd baterii osiąga wagę około 8 ton. Trzeba brać pod uwagę, że dopuszczalna masa całkowita ciężarówki wynosi w granicach czterdziestu ton. Waga baterii w pojeździe na prąd wymaga od przewoźnika ograniczenie transportowanego ładunku. Ten fakt natomiast stawia pod znakiem zapytania sensowność jego firmy.

Ciężarówka na gaz (http://www.elpigaz.com/) posiada także zazwyczaj łatkę przyjaznej dla środowiska. Część decydentów już dzisiaj otwarcie premiuje przewoźników preferujących paliwo gazowe. Tak dzieje się chociażby u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie ciężarówki na gaz będą zwolnione z opłaty drogowej aż do grudnia 2023 roku.

Braki zaplecza

Powszechną obecność ciężarowych pojazdów gazowych limitują na razie przeszkody infrastrukturalne. Jest to nad wyraz widoczne na przykładzie paliwa LNG, jakie zatankujemy w Polsce zaledwie w paru miejscach. Na kontynencie liczba stacji oferujących LNG nie przekracza trzystu. Główni dystrybutorzy paliwa gazowego obiecują, że sieć stacji będzie wzrastać w kolejnych latach.

Interesuje Cię ten temat? Zobacz: transport ciężarowy wrocław